Munkavállalási célú tartózkodási engedély
Munkavállalási célú tartózkodási engedély harmadik országbeli állampolgár kaphat, ha tartózkodásának célja munkaviszonyban vagy ehhez hasonló jogviszonyban történő munkavégzés.
Milyen dokumentumok kellenek a munkavállalási célú tartózkodási engedélyhez
A munkavállalási célú tartózkodási engedélynél két legfontosabb dokumentum a munkaerő igény és az elő-munkaszerződés. A munkavállalási célú tartózkodási engedély iránti eljárás összevont eljárás, amely összevont engedélyt eredményez.
Mi az az összevont engedély?
Összevont engedély: olyan tartózkodási engedély, amely a harmadik országbeli állampolgárt Magyarország területén meghatározott foglalkoztatóval foglalkoztatási jogviszony létesítésére és tartózkodásra is együttesen jogosítja.
Elő-munkaszerződés: a létesítendő munkaviszony igazolására a harmadik országbeli állampolgárnak a magyar munkáltatóval elő-munkaszerződést kell kötnie, amiben előre meg kell állapodniuk a tényleges munkakörről, a munkabérről, a munkába állás várható kezdetéről, a munkaviszony időtartamáról, a munkavégzés helyéről, valamint a munkakör betöltéséhez szükséges munkatapasztalatot és képesítést rögzíteni kell.
Munkaerő igény: harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatásához érvényes munkaerő-igény szükséges. Érvényes munkaerő igénynek azt a munkaerőigényt kell tekinteni, amelyet a foglalkoztató:
- a kérelem benyújtásával egyidejűleg nyújtott be,
- a kérelem benyújtását megelőzően, de hatvan napnál nem régebben nyújtott be, vagy
- hatvan napnál régebben nyújtott be, de azt legalább a kérelem benyújtását megelőző hatvan napnál nem régebben meghosszabbította.
A munkaerő igény érvényességének idejét 10 napnál hosszabb időszakban kell meghatározni. A munkaerőigényt annál a fővárosi kerületi vagy járási hivatalnál kell bejelenteni, amelynek területén a munkavállaló foglalkoztatása történik.
Munkavállalási célú tartózkodási engedély érvényességi ideje
A munkavállalási célú tartózkodási engedélyt a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal a munkavállalási engedélyben szereplő időre adja ki a harmadik országbeli munkavállalónak. A munkavállalási engedély legfeljebb két évre adható ki, tehát a tartózkodási engedély érvényességi ideje sem lehet ennél több. A munkavállalási engedély meghosszabbítható.
A munkaszerződésen és a munkaerő igényen kívül milyen egyéb dokumentumok szükségesek a munkavállalási célú tartózkodási engedély megszerzéséhez?
A tartózkodási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell az alábbi dokumentumokat is:
- magyarországi lakóhelyének igazolása: bérleti szerződés, szívességi használati szerződés vagy saját ingatlantulajdon is lehet
- teljes körű egészségbiztosítás: tekintettel arra, hogy a kérelmező az első alkalommal még nem lesz biztosított a kérelmezés időpontjában, magánbiztosító biztosítása szükséges.
- megtakarítás igazolása bankszámla kivonattal vagy egyéb módon
- érvényes útlevél: a kérelmező útlevelének érvényességi idejének le kell fednie a tartózkodás időtartamát.