Ingatlanjog

Ingatlan Adásvételi Szerződés

Ingatlan adásvételi szerződések megkötésekor az eladó és a vevő abban állapodik meg, hogy az eladó eladja a tulajdonát képező és tulajdoni lappal igazolt ingatlant a vevőnek, a vevő pedig a kialkudott vételáron megveszi az eladó tulajdonát képező ingatlant.

Az adásvételi szerződést ahhoz, hogy az alkalmas legyen a vevő tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére, ügyvéd által ellenjegyzett okiratba kell foglalni. Az ellenjegyzésen túl is vannak olyan minimum tartalmi elemei az adásvételi szerződésnek, amelyek ha a szerződésből hiányoznak, akkor a szerződés földhivatali bejegyzésre nem alkalmas. Ezek a minimális tartalmi elemek a következők:

  • az eladó és a vevő személyazonosító adatai;
  • az ingatlan pontos megjelölése;
  • a tulajdoni hányadot, amelyet az eladó el kíván adni;
  • az adásvételt mint jogcímet;
  • az eladó vevő tulajdonjogának bejegyzésére vonatkozó feltétlen és visszavonhatatlan nyilatkozatát; valamint
  • az eladó és a vevő állampolgárságát.

Fentieken túlmenően az eladónak és a vevőnek a szerződésben meg kell állapodnia a vételár kifizetéséről, a birtokba adás napjáról és módjáról, valamint rögzíteni kell, hogy milyen berendezési tárgyak maradnak az ingatlanban.

Az adásvételi szerződésben a felek foglalót is kiköthetnek. A foglaló akkor fontos, ha az ingatlan vételárának kifizetésére nem egy összegben, hanem vételár-részenként kerül megfizetésre. A foglaló kikötése esetén, ha az adásvételi szerződés a vevő hibájából meghiúsul, akkor a vevő az adott foglalót elveszíti, míg ha a szerződés az eladó hibájából nem teljesedik, akkor az eladó a kapott foglalót kétszeres mértékben köteles visszafizetni a vevőnek.

Kérdése van?

Ha úgy érzi, hogy tudok segíteni, keressen bátran.